Najlepsze menu na śniadanie wielkanocne

Śniadanie wielkanocne odbywa się w uroczystej atmosferze, a poza tym najczęściej poprzedza je wspólna msza święta w kościele albo modlitwa przy stole świątecznym, który powinien być wspaniale udekorowany. Przede wszystkim, nie może na nim zabraknąć kwiatów, stroika wielkanocnego, baranka czy świec. Oczywiście, po zakończonej modlitwie przystępujemy do dzielenia się jajkiem wielkanocnym i składania sobie życzeń na wzór bożonarodzeniowego dzielenia się opłatkiem.

Trzeba powiedzieć o tym, iż Wielkanoc poprzedza 40-dniowy post, w związku z czym po jego zakończeniu na stole wielkanocnym powinny pojawić się przeróżne smakołyki. Otóż, wedle tradycji podczas śniadania wielkanocnego nie może zabraknąć na nim pokarmów poświęconych w kościele podczas Wielkiej Soboty. Mało tego, każdy z domowników i zaproszonych gości musi wszystkich przysmaków spróbować.

Przede wszystkim, w menu świątecznym stałe miejsce zajmują wędzone szynki i boczki, które są rewelacyjnie przyprawione i wręcz rozpływają się w ustach. Nie zapominamy także o tradycyjnej swojskiej kiełbasie i białych kiełbaskach, które i może są wysokokaloryczne, ale za to naprawdę smaczne. Oczywiście, najczęściej spożywane są ze świąteczną ćwikłą lub chrzanem, które mogą być przygotowywane na wiele różnych sposobów. Ponadto, jak najbardziej pożądane są jajka, serwowane w licznych odsłonach. Mowa tu o jajach spożywanych samodzielnie z majonezem lub z sosem, a także o jajkach faszerowanych grzybami, pomidorami czy mięsem.

Oprócz tego, jaj najbardziej wskazany jest smaczny chleb, który możemy spożywać z rozmaitymi daniami. Kolejnym rarytasem wielkanocnym są sery, zarówno białe jak i żółte, ma bazie których często przygotowywane są pasty i sałatki. Nie ulega wątpliwości to, iż bardzo smaczna jest sałatka wiosenna, przyrządzona na bazie świeżych pomidorów, ogórków, sałatki czy rzodkiewki. Nie mniej pyszna jest sałatka jarzynowa czy grecka, które stanowią doskonałe uzupełnienie jadłospisu wielkanocnego. Poza tym, nikt chyba sobie nie wyobraża sytuacji, iż na stole świątecznym brakuje słodkości. Mowa tu głównie o wybornych babach, mazurkach czy sernikach, stanowiących rozkosz dla podniebienia.

Należy także powiedzieć o tym, iż menu na śniadanie wielkanocne może się trochę różnić od siebie, w zależności od regionu czy też naszych upodobań kulinarnych. Jednakże zawsze musimy pamiętać o tym, by było zróżnicowane, żeby każda z zasiadających przy stole osób znalazła na nim coś dla siebie. Kluczową rolę odgrywa też sposób serwowania posiłków, w związku z czym na ten dzień powinniśmy wybrać odświętną zastawą stołową i sztućce.